Kiedy myślimy o zdrowym i smacznym dodatku do porannego posiłku, w naszych głowach często pojawia się miód. Ten słodki, naturalny produkt pozyskiwany jest z nektaru kwiatów przez pracowite pszczoły i od lat jest ceniony za swoje dobroczynne właściwości. W poniższym artykule przedstawiamy korzyści wynikające z jedzenia miodu naturalnego na śniadanie, a także wskażemy wartościowe składniki odpowiedzialne za takie działanie. Zapraszamy do artykułu!
Właściwości prozdrowotne miodu
Miód zawiera około 80% cukrów prostych, głównie fruktozy i glukozy. Pozostałe 20% to woda, minerały, witaminy, białka i enzymy. Dzięki tym składnikom miód przede wszystkim pobudza nasz układ odpornościowy, a także wspiera pracę układu trawiennego, który odpowiednio funkcjonuje przez cały dzień. Dodatkowo ten wyjątkowy produkt wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, co czyni go idealnym dodatkiem dla osób borykających się z przeziębieniami czy infekcjami dróg oddechowych.
Wsparcie energetyczne dla organizmu
Kolejnym z głównych powodów, dla których warto rozważyć spożywanie miodu naturalnego na śniadanie, jest jego wysoka zawartość energetyczna. Już niewielka ilość tego słodkiego produktu dostarcza odpowiednią ilość energii, która pozwoli nam z łatwością przetrwać do kolejnego posiłku i być aktywnym w ciągu dnia. Ponadto cukry proste zawarte w miodzie są szybko przyswajalne przez organizm, co sprawia, że poczujemy się naładowani energią tuż po spożyciu tego słodkiego smakołyku.
Miód a lepsza jakość snu
Ciekawym faktem jest także to, że spożywanie miodu na śniadanie może wpłynąć pozytywnie na nasz sen. Wszystko za sprawą tryptofanu – aminokwasu niezbędnego do produkcji serotoniny, hormonu szczęścia, który później przekształca się w melatoninę regulującą sen. Miód zawiera niewielkie ilości tryptofanu, ale jego wartość wzrasta dzięki wspomnianym cukrom prostym. Dlatego też spożywanie miodu rano może mieć długoterminowe działanie i sprawić, że lepiej się wysypiamy oraz jesteśmy bardziej wypoczęci w kolejnych dniach.