Czym się różni miód sztuczny od naturalnego?

W dobie powszechnego dążenia do zdrowego stylu życia warto zastanowić się nad jakością produktów spożywczych, które trafiają każdego dnia na nasze stoły. Miód to jeden z nich, lecz co ważne – może być on naturalny lub sztuczny. Różnice między tymi dwoma rodzajami są niezwykle istotne zarówno pod względem smaku, jak i wartości odżywczych, które się w nich znajdują. W artykule wskazujemy, czym zatem różni się miód sztuczny od naturalnego!

Naturalność miodu – co to oznacza?

Miód naturalny to produkt pochodzący wyłącznie z nektaru kwiatów i miodnej rosy. Pszczoły zbierają nektar, przenoszą go do ula, a następnie poddają procesowi przetwarzania, który polega na odparowywaniu wody i dodawaniu enzymów oraz innych substancji. Naturalny miód ma charakterystyczny smak i aromat wynikający z roślin, z których pochodzi nektar oraz specyficznej pracy pszczół.

Ponadto miód naturalny cechują również takie właściwości, jak krystalizacja – proces zamiany stanu skupienia miodu z ciekłego na stały. Warto jednak wiedzieć, że jest to proces całkowicie naturalny i w żadnym stopniu nie wpływa negatywnie na jakość spożywanego miodu.

Czym jest miód sztuczny?

Miód sztuczny to produkt niewiele mający wspólnego z prawdziwym miodem. Jest on wytwarzany z różnych substancji słodzących, takich jak syropy glukozowe, fruktozowe czy inwertowane. Producentom zależy na tym, aby miód sztuczny przypominał wyglądem i smakiem prawdziwy miód, dlatego dodają do niego barwniki, aromaty oraz inne składniki. Niestety, produkt ten pozbawiony jest cennych właściwości odżywczych i leczniczych typowych dla naturalnego miodu oraz nie ulega naturalnemu procesowi krystalizacji.

Właściwości odżywcze naturalnego miodu i miodu sztucznego

Właściwości odżywcze naturalnego miodu są bardzo bogate. Zawiera on witaminy (zwłaszcza z grupy B), minerały (m.in. wapń, magnez, potas, fosfor), enzymy, aminokwasy oraz przeciwutleniacze. Dodatkowo miód naturalny ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, co sprawia, że może być stosowany jako środek wspomagający leczenie wielu schorzeń. Miód sztuczny natomiast nie ma tak bogatego składu. W zasadzie można go uznać za pusty kalorycznie – dostarcza energii, ale nie ma wartości odżywczych.

Zapisz się na nasz newsletter
Bądź na bieżąco z nowościami w naszym sklepie i jako pierwszy dowiedz się o promocjach i rabatach.