Szybka nawigacja
Wyświetlanie wszystkich wyników: 4
Miód spadziowy
-
Miód spadziowy 1400g RATOS-NATURA
Skuteczny w leczeniu skóry, chorób reumatycznych i schorzeń układu nerwowego.
-
Miód spadziowy 400g RATOS-NATURA
Skuteczny w leczeniu skóry, chorób reumatycznych i schorzeń układu nerwowego.
-
Miód spadziowy 600g RATOS-NATURA
Skuteczny w leczeniu skóry, chorób reumatycznych i schorzeń układu nerwowego.
-
Miód spadziowy 250g RATOS-NATURA
Skuteczny w leczeniu skóry, chorób reumatycznych i schorzeń układu nerwowego.
Miód spadziowy, w odróżnieniu od miodów nektarowych, nie powstaje z nektaru kwiatów, a ze spadzi. To słodka i lepka ciecz w postaci kropel występująca na igłach i liściach niektórych gatunków drzew. Spadź wytwarzana jest przez niewielkie owady z rzędu pluskwiaków równoskrzydłych, głównie mszyce i czerwce. Pasożytując na roślinach, wysysają z nich sok, jednak nie są w stanie przetrawić znajdującego się w nim cukru, więc wydalają go w postaci kropelek zwanych właśnie spadzią. Są one chętnie zbierane przez pszczoły i zanoszone do ula w celu wytworzenia miodu.
Wiele osób może odstręczać fakt, że miód spadziowy powstaje z odchodów pluskwiaków. Nie ma się jednak czego obawiać – zanim pszczoły przerobią je na miód, są one dokładnie oczyszczane i wzbogacane enzymami z pszczelego wola. Miód spadziowy ma więc niewiele wspólnego z resztkami wydzielanymi przez owady. Co ciekawe, należy do najrzadszych rodzajów miodu – do jego powstania konieczne są określone warunki pogodowe, przez co w niektórych regionach Polski pojawia się raz na kilka lat.
Dokładny skład miodu spadziowego zależy od rośliny, z jakiej został pozyskany, gatunku żerującego na niej pluskwiaka oraz pory roku. Ogólnie rzecz biorąc, miód ze spadzi iglastej jest ciemniejszy niż ze spadzi liściastej. Miód spadziowy może mieć zielonkawe zabarwienie, co wynika z obecności glonów zawierających chlorofil. Jest mniej słodki niż miody nektarowe, może być ostrawy, a nawet nieco gorzkawy. W jego zapachu można wyczuć akcenty żywiczne, korzenne i orzechowe.
Właściwości miodu spadziowego
Ze względu na dużą zawartość składników odżywczych i zdrowotnych miód spadziowy jest często nazywany miodem królewskim. Niezwykle dobry i zdrowy dla człowieka, jako jedyny zawiera w sobie srebro, cynę, molibden i wanad. Wyróżnia się obecnością cukrów złożonych, w tym melecytozy wytwarzanej przez owady. Miód spadziowy zawiera więcej fenoli, białek i aminokwasów niż miód nektarowy. Poza tym występują w nim witaminy A, B2, B6, C, K i PP.
Dzięki swoim szerokim właściwościom zdrowotnym miód spadziowy znajduje zastosowanie w lecznictwie naturalnym. Jego spożywanie zmniejsza trujący wpływ kawy, herbaty, alkoholu czy tytoniu na organizm. Miód spadziowy jest niezastąpiony w regulacji pracy serca, wspomaga przemianę materii, obniża ciśnienie i polepsza krążenie. Ma silne właściwości moczopędne i pomaga w filtracji nerek.
Miód spadziowy przyspiesza również gojenie ran, oparzeń i odmrożeń. Działa przeciwzapalnie, wykrztuśnie, łagodzi uporczywy kaszel. Dodatkowo pomaga w stanach niepokoju i bezsenności. Wspomaga też naszą odporność, dlatego polecany jest osobom po kuracjach antybiotykowych i sterydowych. Jest stosowany jako naturalny środek przeciwnowotworowy. Pomaga też w leczeniu astmy i kamicy nerkowej.
Ciekawostką jest, że miód spadziowy polecany jest przez stomatologów, ze względu na to, że zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego. Korzyści z dodania go do swojej codziennej diety są więc bardzo duże. Warto zdecydować się na zakup słoika miodu spadziowego dla siebie lub sprawić słodki prezent najbliższym.
Czytaj również: miód rzepakowy