Miód lipowy – na co pomaga?

Miód jest znany ludzkości od wieków. Wytwarzany był już w starożytnym Egipcie. Dobroczynne działanie miodu dostrzegali nasi przodkowie, traktując go jako wartościowy, luksusowy produkt. Prozdrowotne właściwości miodu przekonują ludzkość od pokoleń. Jednym z najbardziej docenianych rodzajów miodu jest miód lipowy, o licznych właściwościach.

Czym właściwie jest miód lipowy?

Według wielu konsumentów i znawców miód lipowy stanowi najbardziej szlachetną odmianę produktu pod względem swoich właściwości leczniczych oraz walorów smakowych. Miód to wytwór pszczół miodnych. Jest on produkowany z nektaru kwiatów oraz spadzi. Produkcja miodu to pracochłonny i skomplikowany proces, dlatego produkt jest tak cenny. Dojrzewanie miodu w ulach wymaga czasu i cierpliwości. Miód lipowy, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z lipy szerokolistnej oraz drobnolistnej. Pozyskiwany jest w czerwcu oraz lipcu, podczas kwitnienia lip. Miód lipowy naturalny bardzo łatwo rozpoznać spośród innych rodzajów. Ma bardzo charakterystyczny, intensywny smak. Występuje w barwie jasnożółtej, choć bywa lekko zielonkawy, w zależności od odmiany drzewa, z którego pochodzi.

Na co pomaga miód lipowy?

Powszechnie słyszy się o dobroczynnym działaniu miodu lipowego. Ale na co tak właściwie pomaga miód lipowy? Miód lipowy idealnie sprawdzi się w walce z bakteriami i drożdżakami. Działa antyseptycznie, dzięki czemu pomaga w przeziębieniu. Posiada znaczną ilość związków polifenolowych, a więc przeciwutleniaczy, dzięki czemu korzystnie wpływa na samopoczucie. Miód zwiększa odporność organizmu na choroby, dlatego jest zalecany podczas przeziębienia i grypy. Miód lipowy działa przeciwgorączkowo oraz wykrztuśnie. Zalecany jest przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Zniweluje uciążliwy kaszel oraz załagodzi stany zapalne. Jest stosowany w przypadku infekcji dróg moczowych oraz płciowych, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym.

Składniki miodu działają rozkurczająco, dzięki czemu ułatwi zasypianie oraz ograniczy stres. Działa on korzystnie na układ nerwowy człowieka, dlatego sprawdzi się w walce z nerwicą oraz nadpobudliwością. Miód lipowy obniża ciśnienie tętnicze, dlatego sięgnąć po niego powinny osoby zmagające się ze schorzeniami układu krążenia. Obniża również cholesterol, a także wpływa na ukrwienie naczyń wieńcowych. Dobroczynne działanie miodu doceniają osoby borykające się z problemami układu pokarmowego. Miód zalecany jest do walki z nadkwasotą żołądka. Przyspiesza regenerację ścianek żołądka, zmniejsza nudności oraz eliminuje zgagę.

Ogromna ilość właściwości zdrowotnych miodu lipowego to jednak nie wszystko. Na co jeszcze pomaga miód lipowy? Produkt znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce. Służy on między innymi jako środek wspomagający gojenie ran. Wchodzi w skład produktów o charakterze pielęgnacyjnym zarówno do cery, jak i włosów. Jest wykorzystywany w postaci peelingów lub kremów. Wzbogaca również produkty przeznaczone do ust, nawilżając je i chroniąc. Miód lipowy jest wspaniałym, wszechstronnym produktem, wobec którego nikt nie przejdzie obojętnie. Skorzystaj z naszej oferty i przekonaj się o jego ponadprzeciętnych możliwościach!

Zapisz się na nasz newsletter
Bądź na bieżąco z nowościami w naszym sklepie i jako pierwszy dowiedz się o promocjach i rabatach.