Miód wielokwiatowy (miód nektarowy wielokwiatowy) pozyskiwany jest z nektaru kwiatów różnych roślin miododajnych W związku z tym miód ten ma różne zabarwienie (od jasnego po ciemne), walory smakowe, a przede wszystkim, ma różnorodne właściwości dobroczynne. Bardzo duże znaczenie w przypadku miodu wielokwiatowego ma termin kwitnienia rośli. W zależności od niego wyróżniamy miód wielokwiatowy wiosenny, który charakteryzuje się jasną barwą i delikatnym smakiem. Są również miody wielokwiatowe letnie, które zawierają nektar lipy oraz późniejsze, które powstają z gryki czy słonecznika.
Miód wielokwiatowy – właściwości i zastosowanie
Jak już wiesz, pszczoły zbierają nektar z różnych kwiatów, które dodatkowo kwitną w odmiennym czasie, tak więc inne będą też jego właściwości prozdrowotne. Na co jest dobry miód wielokwiatowy? Weźmy pod lupę miód produkowany z wiosennych roślin. Składa się on w dużej mierze z cukrów prostych, a więc korzystnie wpływa na układ krążenia. Warto go spożyć po intensywnym wysiłku fizycznym, jakim jest np. trening, jazda na rowerze czy na rolkach. Pomaga również w stanach wyczerpania psychicznego. W miodzie znajduje się bowiem glukoza, która w dodatku jest łatwo przyswajalna, odżywia ona mięsień sercowy, dzięki temu może uchronić człowieka przed miażdżycą czy chorobą wieńcową. To jeszcze nie wszystko. Jeśli chcesz usprawnić detoksykację swojej wątroby i działanie woreczka żółciowego, powinieneś przemyśleć spożywanie tej złotej ambrozji.
Na co pomaga miód wielokwiatowy letni? Miód powstały z kwiatów kwitnących latem jest doskonałym i naturalnym sposobem, który może pomóc złagodzić katar sienny, a także alergiczny rodzaj astmy oskrzelowej. Ogromnym plusem jest fakt, że można go podawać nie tylko dorosłym, ale również dzieciom. Jak się okazuje, miód wielokwiatowy jest także dobry dla alergików. Można stwierdzić, że działa on jak „naturalna szczepionka” – warto natomiast spożywać go regularnie przez kilka miesięcy, zanim wystąpią objawy typowe dla sezonowej alergii.
Warto pamiętać o regularnym spożywaniu miodu nektarowego wielokwiatowego. Można zanurzyć łyżeczkę z miodem w letniej wodzie czy herbacie i wypić. Można też zjeść go bezpośrednio na kanapce. Zawiera on naturalne enzymy, które mogą okazać się pomocne w okresie zimowym i zapobiec przeziębieniu czy dalszemu rozwojowi choroby. W okresie jesienno-zimowym zauważa się intensywny wzrost zachorowalności, spowodowanej najczęściej obniżoną odpornością. Na co jeszcze jest dobry miód wielokwiatowy? Otóż na skórę. Wykorzystuje się go w produkcji kremów do twarzy czy ciała, maseczek, balsamów, peelingów i innych. Jak działa? Zwiększa miękkość i gładkość skóry oraz zapobiega jej pękaniu.
Mód wielokwiatowy – jak stosować?
Najprostszym sposobem jest zastąpienie cukru miodem. Jeśli słodzisz cukrem herbatę, zacznij wykorzystywać do tego celu miód. Sprawdzi się on również przy wielu słodkich wypiekach. Miód sprawia, że ciastka są kruche i bardziej miękkie. Innym sposobem na użycie miodu może być wykonanie domowego peelingu czy maseczki. W tym celu warto połączyć miód z fusami z kawy. Teraz już wiesz, na co pomaga i do czego wykorzystać miód wielokwiatowy.